top of page
Image by Michael Parulava

Rusça Kursu

Rusça,Hint-Avrupa dil ailesinin Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer. Bilinen Rus dili tarihinin başlangıç yılı 858’dir. Rusça sistemi Slav dillerinden gelmiştir ve en çok sözcük Eski Rus Dilinden aktarılmadır. Rusçada Kiril Alfabesi kullanılır.

 

Şimdiki Rus stilinde Kiril Alfabesinde 33 harf vardır. Birleşmiş Milletler Örgütü’nün resmi dillerinden biri olan Rusça, dünya üzerinde en çok konuşulan 7. dildir. Rus dilinde kelimelerdeki vurgunun hiçbir kuralı yoktur. Bu nedenle sözcükleri öğrenirken vurguyu ve telaffuzu doğru öğrenmek önemlidir.

 

Bazı dil bilimcilere göre Kuzey ile Güney arasındaki iki ana bölgede farklı lehçeler vardır. Bu lehçeler, Kuzey, Merkez ve Güney Rus lehçeleri olarak belirtilmektedir. Rusçanın en yaygın kullanıldığı ülkeler Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Belarus’tur. Bir zamanlar Sovyetler Birliği’ni oluşturan ülkelerde de eskisi kadar yaygın olmasa da kullanılmaktadır. Öğrenme garantili Rusça kursu ile hedef ve amaçlarınıza göre köklü bir eğitim alabilir ve meslek kariyerinizde hızla ilerleyebilirsiniz.

bottom of page